Čínské uzly v Radách ptáka Loskutáka

Když se řekne Čína, v současné době se většině lidí vybaví výstrahy obchodní inspekce na zboží, ohrožující zákazníky na životě. Někomu se možná vybaví problematika lidských práv. Maximálně čínský drak a Velká čínská zeď. Je to tak, ale současně je Čína i kolébkou kultury, místem, kde vznikl papír, hedvábí a psaly se básně v dobách, kdy u nás mlátil praotec Čech nepřátele po hlavě klackem. Skutečnost není jen černobílá a Čína není jen masovým producentem levného zboží, ale také zemí s dlouhou a složitou historií a do detailu propracovanými tradicemi.  Čínské uzly patří mezi ně.

V neděli 28.3.2010 TV Nova odvysílala o čínských uzlech příspěvek v rámci pořadu Rady ptáka Loskutáka. V daném časovém limitu se nedalo sdělit víc, než naprosté základy, které vy už všechny znáte. Pokud byste se i přesto chtěli podívat jak se váže uzel štěstí a poslechnout si nějaké to povídání, vstupte prosím TUDY


Něco pro fanoušky čínských uzlů

Kdybyste se čirou náhodou nemohli od uzlů odtrhnout, kdybyste čirou náhodou chtěli zůstat obklopeni šťastnými významy, které nesou, ZDE je pro vás připravena první série wallpaperů v rozlišení 1024x768 pix. Je možné si je volně stáhnout, ale nepoužívejte je prosím ke komerčním účelům. Tématem je opět uzel štěstí.

Ukázka:


Vázací postup - uzel štěstí

 

pozor na nejčastější vázací chybu - prameny musí být stále rovnoběžné, nesmí se překroutit
Vázací tipy aneb než začnete

Už jsme si řekli, že pro vázání je potřeba najít materiál neelastický a pokud možno hladkého povrchu bez nopků, třásní a jiných ozdobných prvků.  Tak se uzel současně dobře váže, dobře utahuje a také dobře vypadá. Spotřeba materiálu se odvíjí od složitosti uzlu a síly materiálu, množství vložených korálků a velikosti smyček, takže doporučuji před každým vázáním nejprve zhotovit vzorník a spotřeby si spočítat pro váš konkrétní účel.Kromě vázacího materiálu, dekorativních záležitostí (korálky atd.) a velmi ostrých nůžek (jinak se vám z jemných provázků budou zatrhávat nitky) budete potřebovat také krabičku špendlíků a zapichovací podložku. Pro tenké materiály také pinzetu nebo kleštičky s dlouhými čelistmi, kterými si pomůžete při dotahování. Výhodnou, i když nikoli nezbytnou pomůckou je provlékadlo na prádlovou gumu, případně gobelínová jehla - ulehčí vám práci v případě vícenásobných vazeb.

Neváhejte špendlit si během vázání uzel na podložku - některé vazby jsou tak komplikované, že uzel v ruce neudržíte. Pouze doporučuji nepropichovat vázací materiál skrz - zejména saténové provázky jsou velmi choulostivé na jakékoli zatržení.Často se mne lidé ptají na plastové vázací destičky, které se objevily na našem trhu (např.velkoobchod Ragos). Má smysl do nich investovat, nebo nemá?


Já jsem přesvědčená, že nemá, ale nechávám na každém, jak se rozhodne. Moje argumenty, proč ne, jsou založené zejména na tom, že destičky existují pouze na cca čtyři typy uzlů a pouze na ty základní, zatímco s jednou krabičkou špendlíků uvážete cokoli si vymyslíte, od základů po mistrovské kousky a za podstatně levnější peníze.

Uzel štěstí


Uzel štěstí je nejstarším vázacím vzorem. Slovo "uzel" je homofonní se slovem "štěstí", tedy se mu říkalo prostě "Uzel", velmi dlouho neměl vlastní název. Až s potřebou překladů do jiných jazyků se vžil název Uzel štěstí. Je jedním ze vzorů, které se používají nejen v Číně, ale také v Japonsku, tam slouží zejména při svazování závěsů ve svatyních nebo jako přívěsek na samurajském meči. Nejčastěji se váže ze čtyř smyček, ale je možné počet smyček libovolně zvyšovat. Střed se potom otevírá a je možné do něj vkládat korálky nebo ho jinak zdobit. V závislosti na druhu provázku se ale se zvyšujícím se počtem smyček snižuje pevnost dotažení a je vhodné úvaz dodatečně zabezpečit zakápnutím lepidlem nebo sešitím. Na jednotlivé smyčky je možné před začátkem vázání např. navléknout korálky a získat tím opět mírně odlišný vzhled úvazu. Další variantou je předem si uvázat např. uzly jetelíček nebo jiné druhy uzlů tak, aby vycházely do vrcholů smyček.


Workshop v rámci Měsíce čínské kultury

V listopadu 2009 mne pozvala Konfuciova akademie, působící v Olomouci při Univerzitě Palackého. Workshop na téma čínské uzly měl obohatit progam tradičního Měsíce čínské kultury, který zprostředkovává studentům i laické veřejnosti různé náhledy na současnou i tradiční Čínu.


 Po dohodě s účastníky workshopu jsme se rozhodli, že naším cílem není vyhotovení jednoho konkrétního výrobku, ale že upřednostní uvázání vzorníku a pochopení základů techniky. Workshop se rozeběhl v přátelském komorním duchu a obohatili ho i sami účastníci vyprávěním zážitků z cest po Číně nebo vzájemným sdílením různých zajímavých informací. Protáhl se neplánovaně do pozdních večerních hodin a rozcházeli jsme se s příjemným pocitem času vyplněného vzácným souzněním a zájmem o společnou věc.

Čínské uzly na kabelové televizi Třinec

V listopadu 2009 se konala přednáška o čínských uzlech v místní knihovně v Bystřici nad Olší, spojená s praktickou ukázkou vázání. Na přednášce se ukázala také regionální kabelová televize Třinec. Reportáž z této akce můžete najít online ZDE

Knihovnička podruhé aneb zdroje

Pokud vás zajímá symbolika, která se vkládá do motivů, používaných pro dekorování, doporučuji vám zejména útlou, čtivou, ale velmi inspirativní knihu Čínské symboly - Lubica Obuchová - momentálně nedostupné, ale připravuje se aktualizované vydání.


Další knihou, kterou vám mohu doporučit, je Lexikon čínských symbolů - Winfried Eberhard
V současné době najdete na trhu také knihu Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře