Z čeho vázat

Čínské uzly se utahují velmi pevně, proto by se nemělo vázat z elastických materiálů. Dotahování také komplikují třásně, nopky nebo jiné ozdobné prvky. Tvar a struktura uzlů nejlépe vyniknou na hladkých provázcích bez výrazného povrchového členění. 

Tradičním materiálem k vázání jsou hedvábné šňůrky. Ty ale nejsou na českém trhu běžně dostupné, i když je možné na ně narazit. Poměrně věrnou imitací hedvábných provázků v široké nabídce barevných odstínů jsou polyestrové saténové provázky (obchodní název je též atlasová šňůrka nebo saténová šlupka). Dalším vhodným materiálem jsou voskované bavlněné provázky, které najdete v běžné síti galanterií a hobby potřeb.

Z méně obvyklých materiálů je možné vázat z kožených řemínků (u těch je dobré volit typ uzlu s ohledem na průřez - uzly z plochých řemínků někdy nevypadají tak úhledně a je třeba hlídat překroucení rub-líc), je možné použít drát nebo svázat šátky či šály (tam je úvaz limitovaný poměrně velkou spotřebou materiálu na uzel).

Některé materiály jsou klouzavější než jiné a zvlášť v případě, že úvazy budou namáhané (přívěsky nošené v kapse atd.), je dobré úvaz dodatečně zpevnit. Můžete provázek v několika bodech prošít nebo použijte vhodné lepidlo.

Poslední upozornění se týká péče o uzly. Většinu uzlů lze udržovat šetrným ručním praním v mýdlové vodě, samozřejmě možnosti údržby také ovlivňují další použité materiály - korálky, závěsy a jiné komponenty. Zejména saténové provázky jsou velice náchylné na zatržení, takže se vyvarujte kontaktu s ostrými hranami a háčky (např. suchý zip)

Žádné komentáře:

Okomentovat